Velayetin Kimde Kalacağı Neye Göre Belirlenir?

İhticanıza Uygun Çözümler...

Velayet kapsamında ana ve baba çocuğun bakım ve eğitimi konusunda onun menfaatini göz önünde tutarak gerekli kararları alır ve uygularlar. Anne veya babanın evli olmaması konusunda çocuğun velayetinin kime verileceğine mahkeme karar vermektedir. Bu tür durumlara genellikle boşanma davasında rastlanmaktadır. 

Mahkeme çocuğun yararını gözeterek velayeti anne yada babaya verir. Aile hukuk mahkemesinde genellikle 0-4 yaş aralığındaki çocuklar anne bakımına muhtaç olarak kabul edilmekte ve bu sebeple bu yaş aralığındaki çocukların velayeti anneye verilmektedir. Bu yaş grubunda olan çocukların velayet davasında annenin maddi geliri çocuğa sağlayacağı yaşam standartları göz önüne alınmaz çünkü çocuk o yaş grubunda anneye muhtaçtır. 

Yaş aralığı 4-7 yaş aralığında olan çocuklarda anne bakımına olan ihtiyacın devam etmesi gerektiği için genellikle çocuğun velayeti anneye verilmektedir. Çocuğun sağlığına dikkat etmemesi, çocuğa bakamaması durumlarında velayet anneye değil babaya verilir. 

Okul çağına gelmiş 6-12 yaş arasındaki çocuklarda ise çocuğun yaşam standartları göz önünde bulundurularak hangi ebeveny'de daha iyi eğitim göreceğine, yaşam standartlarının daha iyi olacağına bakılarak ona göre karar verilmektedir.

12 yaş ve üzeri olan çocukların velayetlerinde ise çocuğun hangi ebeveyn de kalmak istedikleri konusunda fikirleri alınarak o doğrultuda karar verilmektedir. Belli bir yaşa erişmiş çocuklar kendilerini ve ne istediklerini ve kendilerini ifade edebildikleri için esas alınan çocuğun kimi istediğidir. 

Yazılarımız

Randevu Talebi